Ewa Strusińska - dyrygent Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie "Dzięki muzyce słuchacz przenosi się w świat idealny, świat naszych pragnień i marzeń, naszych wyobrażeń o doskonałości, wolny od utrapień, jakich doznaje od otaczającego nas świata zewnętrznego, świat nieznany z doświadczeń życia codziennego. [...] świat ten cechuje ogromne i różnorodne bogactwo emocji i doznań, nie wolnych od momentów wstrząsających, zawsze jednak pociągających i zjednujących każdego, kto potrafi poprzez słuchanie muzyki do tego świata dotrzeć." O PROJEKCIE INTERNATIONAL LUTOSŁAWSKI YOUTH ORCHESTRA Orkiestra ILYO po raz pierwszy zagrała w 2013 roku, gdy cały świat świętował setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego. Od tej pory, co roku we wrześniu młodzi muzycy w wieku 18-26 lat, zarówno z Polski, jak i innych państwa europejskich, spotykają się w Filharmonii w Szczecinie, by wspólnie odkrywać niezwykłą i nowatorską twórczość patrona orkiestry. Podczas każdej edycji projektu International Lutosławski Youth Orchestra uczestnicy mierzą się z różnymi dziełami kompozytora, prezentując jego twórczość w szerszym kontekście muzyki współczesnej.
W trzech dotychczasowych edycjach wzięło udział blisko 200 młodych muzyków, m.in. z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Koncerty w ich wykonaniu zgromadziły niemal czterotysięczną publiczność, która wspólnie z orkiestrą poznawała utwory jednego z najwybitniejszych polskich twórców. Tegoroczna, czwarta edycja ILYO to kolejne wyjątkowe spotkanie z niepowtarzalnym kompozytorskim stylem Witolda Lutosławskiego.
Specjalnie dla International Lutosławski Youth Orchestra wybitny polski kompozytor Zygmunt Krauze przygotowuje nowe dzieło – „Preludia do Bukolik”. Kompozycja inspirowana jest utworem Witolda Lutosławskiego „Bukoliki – autorskie opracowanie na altówkę i wiolonczelę” i stanowić będzie rozwinięcie jego poszczególnych części. Zygmunt Krauze będzie też prowadził wykłady oraz zajęcia praktyczne z uczestnikami warsztatów. Będzie to wyjątkowa okazja, by wspólnie z uznanym kompozytorem pracować nad prawykonaniem utworu. W programie koncertu znajdą się także trzy dzieła Witolda Lutosławskiego: „Partita – opracowanie autorskie na skrzypce i orkiestrę z fortepianem obligato”, „Interludium na orkiestrę” oraz „Łańcuch II. Dialog na skrzypce i orkiestrę”. Zgodnie z koncepcją samego kompozytora –wszystkie trzy utwory stanowią tryptyk, a „Interludium” zostało specjalnie skomponowane, aby „Partitę” i „Łańcuch II” móc wykonać w jednym programie.
W trakcie warsztatów, członkowie ILYO pracować będą pod okiem światowej klasy muzyków europejskich, wybitnych pedagogów, wykładowców oraz znawców twórczości Witolda Lutosławskiego. W tym roku, podczas całego okresu zajęć, muzyków International Lutosławski Youth Orchestra wspierać będą:
Jakub Haufa – I skrzypce Adam Wagner – II skrzypce Katarzyna Budnik-Gałązka – altówki Andrzej Bauer – wiolonczele i kontrabasy Guntis Kuzma – instrumenty dęte drewniane Nicholas Thompson – instrumenty dęte blaszane Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne Zygmunt Krauze – fortepian, harfa Michał Moc – warsztaty wyobraźni muzycznej Ewa Strusińska – dyrygent
Podczas czwartej edycji ILYO wykładowcy towarzyszyć będą orkiestrze nie tylko w trakcie zajęć, ale także na scenie, jako soliści podczas koncertu finałowego.
Muzyków, którzy wejdą w skład tegorocznej International Lutosławski Youth Orchestra, czeka tydzień intensywnej pracy. Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 12 września 2016 r., a na ich program złożą się przede wszystkim warsztaty instrumentalne w sekcjach oraz próby orkiestrowe. Przygotowaniu do koncertu finałowego służyć będą także wykłady nt. sposobu pracy kompozytorów w XX i XXI wieku czy warsztaty wyobraźni muzycznej. Orkiestra ILYO będzie także promować twórczość swojego patrona podczas międzypokoleniowej akcji edukacyjnej oraz w trakcie występu w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Zwieńczeniem projektu będzie koncert finałowy w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, który odbędzie się w sobotę 17 września 2016 r.
Projekt International Lutosławski Youth Orchestra organizowany jest przez Filharmonię w Szczecinie, to również w jej siedzibie odbywają się wszystkie warsztaty, próby i wykłady. Członkowie ILYO mają okazję pracować w tych samych przestrzeniach, co szczecińscy filharmonicy i poznać od podszewki jedną z najważniejszych muzycznych instytucji w Polsce. Koncert finałowy będzie okazją, by zagrać na scenie sali symfonicznej Filharmonii – słynącej ze znakomitej akustyki i lśniącej złotym blaskiem. Każdy koncert w tej przestrzeni to niezapomniane doświadczenie, zarówno dla muzyków jak i publiczności.
Partnerzy Projekt „International Lutosławski Youth Orchestra w Szczecinie - czwarta edycja” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Utwór Zygmunta Krauzego „Preludia do Bukolik” został zamówiony przez Filharmonię i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" priorytet „Zamówienie kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
|